وبلاگ

آموزش ساخت پلاگین وردپرس در 5 مرحله

ساخت پلاگین وردپرس
آموزش افزونه های کاربردی / آموزش وردپرس / افزونه وردپرس / طراحی سایت

آموزش ساخت پلاگین وردپرس در 5 مرحله

فهرست مطالب

در این آموزش، نحوه توسعه پلاگین را بررسی خواهیم کرد. همچنین مراحل ساخت پلاگین وردپرس را به شما ارائه دهیم.

افزونه ها بخش عمده ای از دلیل همه کاره و کاربرپسند بودن وردپرس هستند. آنها هر کاربر را قادر می سازد تا با کلیک یک دکمه به سرعت کد و قابلیت جدیدی را به سایت خود اضافه کند. با این حال، اگر نمی خواهید به افزونه های موجود بسنده کنید و در عوض می خواهید پلاگین خود را بسازید، چه کاری باید بکنید؟

خوشبختانه ایجاد پلاگین روند پیچیده ای نیست که ممکن است نگران باشید. با کمی وقت و تلاش، تقریباً هر کاربری می تواند از ابتدا پلاگین ایجاد کند. تا زمانی که بدانید پلاگین ها چگونه به هسته وردپرس متصل می شوند، ساخت پلاگین می تواند یک پروژه سرگرم کننده و چالش برانگیز باشد.

چرا باید پلاگین مخصوص به خود را بسازیم

به زبان ساده، پلاگین ها نرم افزارهایی هستند که عملکرد جدیدی را به سایت وردپرس شما اضافه می کنند. آنها به هسته پلت فرم وردپرس “قلاب” می شوند و از هزاران روش مختلف آن را گسترش می دهند.

چرا باید پلاگین مخصوص به خود را بسازیم

استفاده از افزونه ها تقریباً امکانات بی حد و حصر سفارشی سازی را به شما می دهد. اگر قابلیتی دارید که می خواهید به سایت خود اضافه کنید، می توانید در فهرست پلاگین ها جستجو کنید که شامل هزاران گزینه است.

اگر نمی توانید افزونه ای را پیدا کنید که آنچه می خواهید را انجام دهد یا احساس می کنید گزینه های موجود برای سایت شما کاملاً مناسب نیستند، شاید بخواهید به جای آن خود یک پلاگین ایجاد کنید. برای این کار ابتدا باید نحوه تعامل پلاگین ها با وردپرس را بفهمید.

بیشتر بخوانید:

افزونه های مهم وردپرس + چرا باید از این پلاگین‌ها استفاده کنیم

پلاگین ها چگونه کار می کنند

دشوارترین قسمت شروع کار با توسعه پلاگین، یادگیری اصطلاحات مرتبط با آن است. به همین دلیل، در این قسمت برخی از مهمترین اصطلاحات رایج را توضیح خواهیم داد.

یکی از مهمترین مفاهیمی که با آن روبرو خواهید شد قلاب hook است. قلاب ها نقاط اتصال هستند که می توانید با استفاده از آن ها افزونه خود را به کد اصلی وردپرس متصل کنید. اساساً قلاب ها تعیین می کنند که از پلاگین چه زمانی و در کجا استفاده شود.

یک مثال اساسی برای این قلاب wp_loaded است که با بارگیری کل سایت وردپرس فعال می شود. اگر افزونه عملکردی دارد که فقط پس از رسیدن به آن حالت لازم است اجرا شود، باید از این قلاب در آن استفاده کنید.

قلاب ها دو نوع هستند: عملکردها actions و فیلترها filters. تمایز اساسی بین این دو را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

قبل از ساخت پلاگین وردپرس به چه مواردی اهمیت دهیم

قبل از ساخت پلاگین وردپرس به چه مواردی اهمیت دهیم

ابتدا باید نحوه نامگذاری افزونه، متغیرها و توابع را در نظر بگیرید. این مهم است، زیرا شما باید از ایجاد نام هایی که با نام های پلاگین های دیگر مطابقت دارند خودداری کنید. بهترین استراتژی افزودن پیشوند منحصر به فرد به هر متغیر و تابعی است که تعریف می کنید.

در مرحله بعدی، باید مطمئن شوید که پلاگین شما ایمن باشد. این یک موضوع بزرگ و مهم است. یک پلاگین با ایمنی نادرست می تواند یک خطر بزرگ در هر سایتی باشد بنابراین از این جنبه غافل نشوید.

همچنین باید ساختار پلاگین را در نظر بگیرید. چند پرونده باید داشته باشد و آیا می خواهید آن را در یک پوشه ذخیره کنید یا در چندین پوشه پخش کنید؟ اگر از قبل به این فکر کنید، یک چارچوب محکم برای ساخت پلاگین در اختیارتان می گذارد و درک عملکرد پلاگین را برای سایر توسعه دهندگان بسیار آسان می کند.

سرانجام، مهم است که شما به استانداردهای کد نویسی وردپرس پایبند باشید. این موارد توسط انجمن وردپرس ایجاد شده اند و به شما کمک می کنند از خطاهای رایج کد نویسی جلوگیری کنید. آنها همچنین درک کد شما را برای سایر کاربران و توسعه دهندگان وردپرس آسان می کنند.

آموزش ساخت پلاگین وردپرس در 5 مرحله

این مراحل روند ایجاد اولین افزونه را به شما ارائه می دهند.

1. یک سایت پایه تنظیم کنید

در درجه اول اگر یک سایت ندارید، باید یک سایت پایه برای کار خود ایجاد کنید. سایت پایه که به آن محیط توسعه نیز گفته می شود، وب سایتی است که برای عموم در دسترس نیست و فقط برای اهداف توسعه استفاده می شود.

یک سایت پایه به شما امکان می دهد افزونه خود را بسازید و بدون تأثیرگذاری بر سایت زنده خود، آن را آزمایش کنید. هرگز نباید از سایت زنده برای توسعه استفاده کنید، زیرا می توانید سایت را خراب کنید یا آن را آسیب پذیر کنید. محیط صحنه سازی شما می تواند یک نصب محلی وردپرس بر روی دستگاه شخصی شما یا یک سایت خصوصی وردپرس باشد.

بیشتر بخوانید:

قالب child وردپرس چیست

2. ساخت یک فایل جدید برای پلاگین

با آماده شدن سایت پایه، وقت آن است که به ادامه کار بپردازید. اولین کاری که باید انجام دهید ایجاد پوشه ای است که افزونه شما در آن زندگی می کند. همه پلاگین ها به همان مکان اضافه می شوند، که دایرکتوری به نام
 / wp-content / plugins / نام دارد.

اکنون به این مکان بروید و یک پوشه جدید ایجاد کنید، و نام آن را نام پلاگین خود قرار دهید. به عنوان مثال، اگر پلاگین شما “My First Plugin” نامیده شود، بهتر است نام پوشه خود را my-first-plugin بگذارید.

بیشتر بخوانید:

افزونه افزایش سرعت وردپرس | بهترین افزونه‌ ها برای افزایش سرعت در وردپرس

 

سپس باید یک فایل PHP جدید با همین نام به این پوشه اضافه کنید (به عنوان مثال: my-first-plugin.php). این کار را می توانید با استفاده از هر نرم افزار ویرایش متن، مانند TextEdit یا Notepad انجام دهید. با باز بودن فایل، اطلاعات زیر را در آن وارد کنید:​

ساخت یک فایل جدید برای پلاگین

همانطور که احتمالاً باید گفته باشید، این اطلاعات متایی است که وردپرس در کنار افزونه شما نمایش می دهد. بعد از اضافه کردن کدهای بالا پرونده را ذخیره کنید.

در این مرحله، می توانید در قسمت مدیریت سایت خود، روی افزونه ها کلیک کنید. مشاهده خواهید کرد که افزونه جدید شما به لیست اضافه شده است.

بدیهی است که شما هنوز هیچ عملکردی به این پلاگین اضافه نکرده اید، بنابراین افزونه در واقع کاری از پیش نمی برد. با این حال، هنوز هم می توانید آن را فعال کنید.

همچنین باید یک فایل readme به افزونه خود اضافه کنید. اگر قصد دارید فایل را با دیگران به اشتراک بگذارید فایل readme لازم است، زیرا در این فایل محتویات  پلاگین خود را در فهرست می کنید. همچنین مهم است که فایل شما به استانداردهای وردپرس پایبند باشد.

 

مانند قبل، می توانید از هر ویرایشگر متنی استفاده کنید تا این کار را انجام دهید به شرطی که آن را با نام فایل readme.txt ذخیره کنید. همچنین می توانید برای ایجاد سریع این پرونده از Plugin Readme Generator استفاده کنید. وقتی از هر دو روش برای ایجاد یک فایل readme استفاده کردید، آن را در پوشه افزونه خود ذخیره کنید.

3. کدهای خود را اضافه کنید

وقت آن است که قابلیت ها را به پلاگین خود اضافه کنید. اینجاست که خلاقیت شما ظهور می کند! در این مرحله محدودیتی در کار شما وجود ندارد، غیر از قدرت تخیل و رمزگذاری.

بیایید در این مرحله یک پلاگین ساده شامل یک عملکرد واحد ایجاد کنیم.

افزونه ما قرار است پیام خطای پیش فرض را که هنگام ورود ناموفق کاربران به سایت شما ظاهر می شود را تغییر دهد. به طور پیش فرض، این پیام به کاربران دلیل عدم پذیرش را می گوید.

کدهای خود را اضافه کنید

افزونه شما دارای تابعی است که این پیام را با یک پیام عمومی تر جایگزین می کند. پرونده my-first-plugin.php خود را در ویرایشگر مورد نظر خود باز کنید و کد زیر را بعد از اطلاعات عنوان اضافه کنید:

کدهای خود را اضافه کنید

این یک مثال بسیار ساده است، اما اجازه دهید آن را تجزیه کنیم.

اول، ما در حال تعریف عملکرد جدیدی به نام dh_no_wordpress_errors هستیم – از پیشوند ‘dh استفاده می کنیم تا مطمئن شوید نام توابع منحصر به فرد است. این تابع فقط یک کار را انجام می دهد و آن بازگرداندن یک رشته مشخص است. این رشته همان چیزی است که ما می خواهیم به جای پیام خطا نمایش دهیم. ما این را روی “Something went wrong” تنظیم کرده ایم اما در صورت تمایل آن را به هر چیزی که دوست دارید تغییر دهید.

پس از آن، از فیلتری استفاده کرده ایم که به قلابی متصل می شود به نام login_errors. وقتی این قلاب فراخوانی می شود یعنی خطای ورود به سیستم رخ داده است. این فیلتر تابع no_wordpress_errors را اجرا می کند.

بعد از وارد کردن کد، می توانید فایل را ذخیره کنید و از این افزونه استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم، این تنها یک نمونه اولیه است. به راحتی می توانید به جای آن چیزی کاملاً جدید خلق کنید یا حتی تابع ما را گسترش دهید.

4. پلاگین را آزمایش کنید

بعد از اینکه چند کد به افزونه خود اضافه کردید، باید آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند. این کار معمولاً آسان است، اگرچه روش آزمایش به عملکردی که اضافه کرده اید بستگی دارد.

بیایید با مثال خود از بالا ادامه دهیم. از قسمت مدیریت وردپرس خارج شوید و به صفحه / wp-login / دسترسی پیدا کنید. سپس، سعی کنید بصورت نادرست وارد سیستم شوید. اگر افزونه شما موفقیت آمیز باشد، پیامی را که مشخص کردید مشاهده خواهید کرد.

با این حال، اگر از کدی که ما ارائه داده ایم استفاده کرده اید و تغییری ایجاد نشد، متوجه می شوید که این افزونه کار نکرده است. در واقع، به احتمال زیاد خواهید دید که هیچ پیغام خطایی اصلاً ظاهر نمی شود.

پلاگین را آزمایش کنید

دلیل این امر این است که ما واقعاً در کد یک اشتباه عمدی گذاشته ایم، که شما باید آن را اصلاح کنید قبل از اینکه افزونه کار کند (عذرخواهی می کنیم، اما ما می خواستیم که شما یک پلاگین را نیز آزمایش کنید).

به پرونده my-first-plugin.php خود برگردید. ممکن است قبلاً خطا را در اینجا مشاهده کرده باشید. در خط آخر، نام تابع آخر به اشتباه نوشته شده است. می توانید با استفاده از این نسخه از خط، این مشکل را برطرف کنید:

پلاگین را آزمایش کنید

اکنون می توانید پرونده را ذخیره کرده و دوباره امتحان کنید. این بار که می خواهید با اعتبار نادرست وارد سیستم شوید، باید پیام سفارشی شده خود را ببینید.

5. به اشتراک گذاری پلاگین

در این مرحله، افزونه شما آماده نصب و فعال سازی در هر سایت وردپرسی است. ساده ترین راه برای انجام این کار فشرده سازی پوشه my-first-plugin به عنوان یک فایل zip است. سپس می توانید از این فایل zip برای نصب افزونه در سایت زنده خود استفاده کنید.

همچنین ممکن است پلاگین خود را به اشتراک بگذارید. جایی که می تواند توسط دیگران بارگیری، آزمایش و استفاده شود.

گزینه دیگر این است که افزونه خود را روی میزبان دیگری مانند GitHub بارگذاری کنید. برای این کار لازم است که یک مخزن برای افزونه خود ایجاد کنید، پس از آن می توانید آن را بارگذاری کنید.

سخن آخر

با ایجاد افزونه های خود، به شما سطح کنترل بی سابقه ای بر سایت وردپرس خود می رسید. از پلاگین ها برای شخصی سازی هر ویژگی یا عملکردی که می خواهید استفاده کنید.

 

منبع:

https://www.dreamhost.com/wordpress/guide-to-wp-plugins/

5 3 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x