وبلاگ

هاست VPS سرور مجازی یا VPS چیست

سرور مجازی یا VPS
آموزش وردپرس / طراحی سایت

هاست VPS سرور مجازی یا VPS چیست

فهرست مطالب

اگر آماده راه اندازی وب سایت خود هستید ، احتمالاً به راحتی می توان گفت که به دنبال خرید میزبانی وب هستید. انتخاب یک هاست مانند یک میدان جنگ برای مبتدیان است. واژه های جدیدی را خواهید شنید. هسته یا کرنل چیست ؟! و سایر کلمات اختصاری که از آسمان می ریزند. عبارتی که زیاد خواهید شنید: سرور مجازی یا VPS (Virtual Private Network) است.

سرور مجازی یا VPS چیست

در ابتدا بیایید به تریف سرور مجازی یا VPS بپردازیم. سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که تمام داده ها و پرونده های وب سایت شما را ذخیره می کند. وقتی شخصی نام دامنه شما را در مرورگر وب خود تایپ می کند ، آن رایانه قدرتمند وب سایت شما را در صفحه جستجوگر نمایش می دهد.

اکنون ببینیم کلمه مجازی در مورد سرور به چه معناست. VPS از فناوری مجازی سازی برای تقسیم یک سرور قدرتمند به چندین سرور مجازی استفاده می کند. یعنب یک قطعه سخت افزار فیزیکی مانند چندین سرور جداگانه کار می کند.

کلمه private یا خصوصی دقیقاً همان چیزی است که بر آن دلالت دارد. سرور مجازی شما برای شما رزرو شده است ، بنابراین لازم نیست RAM ، CPU یا هر داده ای را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

Cdn در وردپرس چیست | آموزش فعال سازی CDN در وردپرس

یک سرور مجازی یا VPS چگونه کار می کند

سرور مجازی یا VPS یک سرور اختصاصی را شبیه سازی می کند حتی اگر هنوز سرور فیزیکی را با سایر کاربران به اشتراک می گذارید.

ارائه دهنده میزبانی وب شما با استفاده از فناوری مجازی سازی یک لایه مجازی در بالای سیستم عامل (OS) سرور نصب می کند. با تقسیم سرور به محفظه های جداگانه با دیوارهای مجازی ، این لایه به هر کاربر امکان نصب سیستم عامل و نرم افزار خود را می دهد.

از آنجا که VPS پرونده های شما را از سایر کاربران در سطح سیستم عامل جدا می کند ، واقعاً یک سرور خصوصی است. این بدان معنی است که وب سایت شما در یک محیط امن با منابع سرور تضمین شده زندگی می کند. لازم نیست هیچ یک از آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مقایسه سرور مجازی با میزبانی اشتراکی یا میزبانی اختصاصی

برای درک واقعی عملکرد VPS ، مهم است که با برخی از اصول میزبانی وب از جمله سایر برنامه های مشترک آشنا شوید. در اینجا خلاصه ای از تفاوت های بین میزبانی مشترک ، اختصاصی و میزبان VPS آورده شده است.

1 - میزبانی اشتراکی یا Shared Hosting

میزبانی اشتراکی یا Shared Hosting

میزبانی مشترک رایج ترین شکل میزبانی وب است و برای بسیاری از دارندگان وب سایت که جدید وارد کسب و کار اینترنتی شده اند به خوبی کار می کند. هنگام خرید یک برنامه میزبانی مشترک ، منابع اصلی مانند CPU ، RAM و فضای هارد دیسک را با استفاده از همان سرور با سایر دارندگان وب سایت به اشتراک می گذارید.

بیایید از یک تشبیه استفاده کنیم تا درک این مفهوم کمی آسان تر شود.

یک سرور مشترک را به عنوان یک مجموعه آپارتمان بزرگ در نظر بگیرید که همه آپارتمانهای مجزا توسط صاحبان وب سایت دیگر اجاره می شوند. همه شما به مکانی برای زندگی احتیاج دارید – دقیقاً مانند پرونده های وب سایت خود – اما اینکه برای خرید یک خانه بزرگ خانوادگی بیرون بروید برای نیازهای شما بسیار گران است. به اشتراک گذاشتن مناطق مشترک و تاسیسات در یک آپارتمان کمک می کند تا هزینه ها کاهش یابد. این امر برای میزبانی مشترک نیز صادق است.

چند نکته منفی در میزبانی مشترک وجود دارد که دلایل آن بیشتر به این خاطر است که شما منابع را به اشتراک می گذارید. به عنوان مثال ، اگر شخص دیگری در سرور مشترک شما بازدید زیادی داشته باشد ، این می تواند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارد. با این حال ، اگر به تازگی وب سایت خود را شروع کرده اید و حجم زیادی از بازدید را ندارید ، میزبانی مشترک راهی عالی برای آنلاین شدن است!

2 - میزبانی اختصاصی

میزبانی اختصاصی

میزبانی اختصاصی برعکس میزبانی مشترک است. به جای جمع کردن منابع (و تقسیم هزینه ها) با سایر دارندگان وب سایت ، شما یک سرور اختصاصی دارید که فقط مخصوص وب سایت شماست.

عالی به نظر می رسد ، درست است؟ مشکل این است که گران تر است ، اما شما 100٪ بر منابع خود کنترل دارید و می توانید نرم افزارها را متناسب با نیازهای شخصی خود تنظیم کنید. این نوع میزبانی برای وب سایت هایی با تقاضای فنی قوی بهترین گزینه است. به عنوان مثال ، میزبانی اختصاصی می تواند برای شما مناسب باشد اگر:

3 سرور مجازی یا VPS

سرور مجازی یا VPS

VPS بین حالت میزبانی مشترک و میزبانی اختصاصی قرار دارد. هنگامی که VPS را انتخاب می کنید ، وب سایت های دیگری با همان سخت افزار شما میزبانی می شوند (آن سرور قدرتمندی را که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم به یاد دارید؟)

اما وب سایت شما تنها دامنه اختصاص داده شده به محفظه مجازی شما است. و این بدان معنی است که شما سیستم عامل ، فضای ذخیره سازی اختصاصی ، پردازنده مرکزی قدرتمند ، RAM مقیاس پذیر و پهنای باند نامحدود را دریافت می کنید.

با VPS ، بسیاری از مزایای یک سرور اختصاصی – با قیمت مقرون به صرفه را دریافت می کنید. به طور خلاصه ، میزبانی VPS می تواند به شما کمک مالی بیشتری کند.

چه زمانی بهتر است از سرور مجازی استفاده کنیم

بهترین راه برای ارزیابی اینکه آیا شما نیاز به VPS دارید یا نه ، بررسی وب سایت خود است. در این بخش به هشت نشانه که نشان میدهد به سرور مجازی نیاز دارید آورده شده است.​

1 - راجع به امنیت سایت خود نگران هستید

اگر به ویژگی های امنیتی پیشرفته ، قابلیت نظارت پیشرفته ، فضای پشتیبان گیری بیشتر ، قابلیت اطمینان وب سایت بهبود یافته یا برنامه ای برای گرفتن هر نوع پرداخت آنلاین نیاز دارید ، ممکن است بخواهید VPS را انتخاب کنید. با VPS ، منابع قابل اعتمادی دریافت می کنید و می توانید روی ویژگی های درجه یک امنیتی حساب کنید.

بیشتر بخوانید:

2 - حجم بالای ترافیک وارد سایت شما می شود

اگر به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اید و بازدید زیادی ندارید ، میزبانی مشترک راه حل ایده آل است. با این حال ، اگر مخاطبان وب سایت شما به طور مداوم در حال افزایش است ، شما نیاز به بروز رسانی میزبان وب خود هستید. شما نمی خواهید که وب سایت شما به آهستگی اجرا شود و یا حتی بدتر اینکه سرور شما خراب شود زیرا نمی تواند ترافیک را کنترل کند. اگر پیش بینی افزایش بازدیدکننده دارید ، لطف کنید و به VPS بروید.

3 - وب سایت شما به طور مداوم به کندی کار می کند

میزبانی مشترک برای وب سایت هایی که از مقدار زیادی RAM استفاده می کنند ، مناسب نیست. با رشد وب سایت و افزودن محتوای بیشتر و بیشتر ، شاهد کاهش زمان بارگیری وب سایت خود خواهید بود. ارتقا به VPS به شما امکان می دهد وب سایت خود را بدون نگرانی در مورد زمان بارگذاری اجرا کنید.

4 - شما یک فروشگاه آنلاین دارید

لحظه ای که قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین را دارید لحظه ای است که باید برنامه میزبانی خود را ارتقا دهید. چرا؟ زیرا با VPS شما یک سرور مجازی امن و اختصاصی دارید که احتمالاً در آن تست PCI را پشت سر می گذارید.

اگر کارت های اعتباری خود را از طریق یک درگاه پرداخت در وب سایت خود قبول می کنید ، برای اطمینان از ایمنی اطلاعات مالی مصرف کنندگان خود همه تلاش خود را انجام دهید. از آنجا که امنیت VPS از میزبانی مشترک امن تر است ، برای وب سایت های تجارت الکترونیکی گزینه بهتری است.​

5 - نیاز به نصب نرم افزار سفارشی دارید

میزبانی مشترک برای دارندگان وب سایتی که سایت خود را با وردپرس یا سایر سیستم های مدیریت محتوای رایج ایجاد می کنند بسیار مناسب است. با این حال ، اگر به جایی رسیدید که باید نرم افزار سفارشی را نصب کنید ، از پیکربندی سرور سفارشی استفاده کنید یا برنامه نویسی پیشرفته دیگری را انجام دهید ، در این صورت نیاز به میزبانی خواهید داشت که کنترل بیشتری به شما بدهد.

به این ترتیب ، چندین برنامه استاندارد مالیات ، صورتحساب ، دفترداری و سایر برنامه های یکپارچه به دسترسی سرور شبانه روزی و همچنین اینترنت پرسرعت نیاز دارند. برای اجرای موفقیت آمیز این برنامه ها ، به یک حساب مجازی اختصاصی یا VPS نیاز دارید.

بیشتر بخوانید:

افزونه افزایش سرعت وردپرس | بهترین افزونه‌ ها برای افزایش سرعت در وردپرس

6 - با خطاهای سرور مواجه می شوید

آیا اغلب با خطاهای “Service Unavailable” ، خطاهای 50X یا “خطای سرور داخلی” روبرو می شوید؟ وقتی چنین خطاهایی را مشاهده می کنید ، احتمالاً مشتریان بالقوه شما نیز آن ها را خواهند دید. اگرچه می توانید مشکلات مربوط به زمان خرابی را عیب یابی کنید ، اگر مشاغل آنلاین انجام می دهید دیگر جایی برای خطاهای سرور وجود ندارد. با بروزرسانی به VPS این مشکل را از بین ببرید.

7 - بودجه لازم را دارید

درست است که یک بسته میزبان اختصاصی مشکلاتی که گفته شد را ترمیم می کند اما این کار به بودجه نیاز دارد.         

با داشتن VPS می توانید تعداد دامنه های نامحدود را در صورتی که مطمئن شوید RAM کافی است برای عملکرد صحیح هر تعداد دامنه داشته باشید.

چگونه یک VPS انتخاب کنیم

اکنون که دانستید VPS چیست و چه زمانی باید آن را ارتقا دهید ، بیایید درباره نحوه یافتن بهترین ارائه دهنده میزبانی وب صحبت کنیم. به هر حال ، اعتماد به کسی که میزبانی وب ارائه می دهد راحت نیست.

 

خود مدیریت شده در مقابل سرویس های VPS مدیریت شده

هنگام انتخاب میزبانی VPS ، شما معمولاً دو گزینه پیش رو دارید:

اگر سرویس خود مدیریتی را انتخاب می کنید باید با مدیریت سرور ، عیب یابی و مدیریت برنامه ها ، نرم افزار و سرویس های نصب شده روی VPS خود آشنا باشید.

اگر یا با این مهارت های مدیر آشنا نیستید یا فقط می خواهید شرکت میزبان شما از آن مراقبت کند ، پس انتخاب برنامه VPS مدیریت شده راهی برای شماست.

لینوکس / ویندوز

اطمینان حاصل کنید که بسته میزبانی انتخابی شما با سیستم عامل شما سازگار است. به عنوان مثال برخی از ارائه دهندگان، میزبانی ویندوز را ارائه نمی دهند زیرا بیشتر کاربران ترجیح می دهند VPS Linux را اجرا کنند.

قابلیت اطمینان

سرویس میزبانی VPS که شما انتخاب می کنید باید دارای زمان بندی روشن بودن 99.5٪ به بالا باشد. هر آیتمی از گزینه های میزبانی هاست که از میزبان وب شما پایین باشد به سادگی قابل قبول نیست.​

سخت افزار

هنگام خرید بسته میزبانی VPS ، اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده خدمات شما آخرین و بهترین را در سخت افزار ، از جمله SSD، سریعترین فناوری ذخیره سازی – ارائه می دهد. SSD ، به دلیل کمبود قطعات متحرک ، اجرای برنامه های پرسرعت را آسان تر می کند.

حمایت 24 ساعت روز و 7 روز هفته

وقتی موضوع به خرابی سایت می رسد ، شما به راحتی نمی دانید که چه زمانی یک سایت را دچار خرابی می شود. بنابراین مطمئن شوید که یک بسته میزبانی VPS از شرکتی خریداری کرده اید که پشتیبانی 24/7 مشتری را ارائه می دهد.

خدمات پشتیبان گیری

تصور کنید وقتی مشکلی پیش می آید سایت خود را تغییر می دهید و همه چیز را از دست می دهید زیرا فراموش کرده اید که از سایت خود پشتیبان تهیه کنید. این یک اتفاق کاملاً رایج است و می تواند برای شما هزینه و وقت در بر داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که هنگام خرید سرویس VPS ، ارائه دهنده ای را انتخاب می کنید که پشتیبان گیری را آسان می کند.

سخن آخر

آیا این مقاله را از ابتدا تا انتها خواندید؟ خوب شما دیگر مبتدی VPS نیستید!

بطور خلاصه بگوییم اگر وب سایت شما در حال رشد است و شروع به جلب توجه شایسته ای می کند این بدان معناست که وقت آن است که با ارتقا به سرور VPS ، منابع سایت خود را افزایش دهید. اگر استفاده از VPS هزینه در بردارد ولی ارزش آن را دارد.

 

منبع

https://www.dreamhost.com/blog/beginners-guide-vps/

 

5 3 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x