وبلاگ

ابزار دیس اوو را چه زمانی بکار ببریم؟ چگونه لینک اسپم را disavow کنیم؟

ابزار دیس اوو
آموزش سئو / آموزش وردپرس / دیجیتال مارکتینگ

ابزار دیس اوو را چه زمانی بکار ببریم؟ چگونه لینک اسپم را disavow کنیم؟

فهرست مطالب

در این مقاله به صورت گام به گام نحوه و زمان استفاده و زمان عدم استفاده ابزار دیس اوو گوگل را بررسی می کنیم. اول از همه ببینیم ابزار دیس اوو چیست؟ ابزار دیس اوو در اواخر سال 2012 راه اندازی شد . آپدیت لینک های اسپم پنگوئن هنوز بسیار جدید بود و بیشتر کارها بصورت دستی انجام می شد. در آن روزها اگر سایت شما با افت ترافیک مواجه می شد و از طریق گوگل آن را پیگیری می کردید، اگر علت آن بک لینک بود صراحتا به شما موضوع را می گفتند.

 

بیشتر بخوانید:

لینک سازی خارجی چیست؟ | اهمیت لینک سازی خارجی در سئو

 

امروزه اگر میزان ترافیک شما کاهش یابد ، شما راهی ندارید که به طور قطعی بفهمید که این موضوع به دلایلی مبتنی بر لینک است یا کلا موضوع چیز دیگری است. حتی اگر کاری انجام ندهید ترافیک شما ممکن است با Core Update بعدی دوباره به سرعت برگردد. این روالی است که برای سایت های زیادی اتفاق می افتد.

آیا ابزار دیس اوو همچنان در سال 2021 کاربردی است؟

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم فلوچارت زیر را بررسی کنید.

آیا ابزار دیس اوو همچنان در سال 2021 کاربردی است؟

افت ترافیک و دیس اوو

اگر افت ترافیکی زیادی را تجربه کردید، آیا باید بک لینک های خود را دیس اوو کنید؟ اگر به تازگی افت زیادی در ترافیک مشاهده کرده اید ، احتمالاً می خواهید همه چیزهایی را که ممکن است منطقی کار کنند را امتحان کنید ، درست است؟ اولین قدم معقول این است که نگاهی به بک لینک های خود بیندازید و ببینید آیا به طور کلی مشکوک به نظر می رسند. آیا شدیداً به آنها اعتماد دارید؟ آیا بسیاری از آنها را اخیر ایجاد کرده اید؟ ابزار spam score سایت Moz ، معیار مناسبی برای این کار است.

 

بیشتر بخوانید:

بک لینک چیست؟ چگونه بک لینک های بیشتری بدست بیاوریم؟

 

اگر پس از بررسی نمونه کارهای لینک های شخصی خود ، فکر می کنید که شاید لیاقت افت ترافیک را داشته اید، احتمالا یک پرونده دیس اوو می تواند در برنامه شما مورد استفاده قرار گیرد. اما به یاد داشته باشید: اگر به پیوندهای مشکوک اعتماد داشتید ، دیس اوو کردن آن ها قرار است آن ها را از بین ببرد – بدین معنا که باید آن ها را با بک لینک های معتبر جایگزین کنید.

دیس اوو کردن پیشگیرانه

اگر ترافیک شما در حال حاضر خوب باشد ، اما نگران بک لینک های خود هستید چه می کنید؟ شاید فکر می کنید که ممکن است اتفاقی رخ دهد؟ یا شاید معتقدید کسی در حال آسیب رساندن به سایت شما با ساخت بک لینک بد است؟!

در این موارد ، شما می توانید بصورت پیشگیرانه دیس اوو کنید. البته می توان اینجا به این عبارت اشاره کرد که تا چیزی خراب نشده آن را درست نکنید زیرا دراینصورت بیشتر از اینکه کار شما موثر باشد خرابی به بار خواهد آمد.

از کدام لینک ها صرف نظر کنم؟ کدام لینک ها را دیس اوو کنم؟

 در مقاله شناسایی بک لینک های اسپم و مضر راجع به اینکه کدام لینک ها را دیس اوو کنیم صحبت کردیم. در این بخش مرور کلی راجع به شناسایی بک لینک بد انجام می دهیم.

  1. از اسپم اسکور برای شناسایی لینک هایی که راجع به آن ها نگران هستید استفاده کنید.
  2. برای بازبینی دستی لینک ها از اکسل، شیت های گوگل یا چیزی مشابه استفاده کنید. اگر سایتی 10000بار به شما لینک داده است مطمئنا یک بررسی کوچک شما را به نتیجه می رساند. در این بازبینی لینک های نوفالو، منقضی شده، 404 ها یا لینک هایی که دیگر استفاده ای ندارند را کنار بگذارید.
  3. به پیوندهایی که پیدا کرده اید نگاه کنید و از خود بپرسید نویسنده چه انگیزه ای برای قرار دادن آنها داشته است. اگر نمی توانید دلیل دیگری غیر از انگیزه مالی یا به خطر افتادن امنیت سایت تصور کنید ، ممکن است بخواهید این پیوند را دیس اوو کنید. اگر تمام پیوندهای مربوط به آن دامنه به این شکل باشد ، ممکن است بخواهید دامنه را دیس اوو کنید.

 

بیشتر بخوانید:

نسبت لینک nofollow در مقابل dofollow چقدر باشد تا سئو عالی داشته باشیم

از کدام لینک ها صرف نظر کنم؟ کدام لینک ها را دیس اوو کنم؟

پس از آنکه متوجه شدید کدام پیوندها و دامنه ها را می خواهید دیس اوو کنید ، می توانید به مرحله بعدی بروید.

چگونه فایل دیس اوو خود را بررسی کنیم

به شرط دسترسی به کنسول جستجوی گوگل ، همیشه می توانید فایل دیس اوو کردن خود را بارگیری کنید. ایده خوبی است که نگاهی بیندازیم که این فایل شامل چه مواردی است – در این مرحله بسیاری از سایت ها دارای تاریخچه ای از پرونده دیس اوو خود هستند. می توانید در اینجا به این ابزار بروید و از لیست کشویی سایت خود را انتخاب کنید.

 

بیشتر بخوانید:

بهینه سازی robot.txt وردپرس برای سئو

آیا می توانم لینک ها را از یک پرونده دیس اوو حذف کنیم؟

اگر برخی از دامنه ها را در یک فایل disavow پیدا کردید که کاملاً مطمئن هستید که نباید در آنجا باشند ، چه می کنید؟ ممکن است قبلا لینک ها یا دامنه هایی را دیس اوو کرده باشید که جز بهترین و تمیزترین پیوندهای سایت بوده اند. حتی ممکن است فایل هایی وجود داشته باشد که در آن سایت خود فرد نیز جز گزینه های دیس اوو باشد!!

در این موارد، باید بگوییم طبق تجربیاتی که داشته ایم که با اصلاح این فایل هیچ افزایش مثبتی از این کار مشاهده نشده است. که چند دلیل احتمالی بر جای می گذارد:

  1. گوگل دیگر اهمیتی به پرونده های دیس اوو نمی دهد و آن ها را نادیده می گیرد.

یا

  1. پس از انصراف از پیوند ، دیگر بازگشتی وجود ندارد

یا

  1. گوگل ورودی های اشتباه را نادیده می گیرد

یا

4- این سایتها به هیچ وجه قادر به افزایش ترافیک برای سایت نبوده اند.

البته جان مولر در سال 2019 صراحتاً گزینه 2 را رد کرده است. احتمال می رود پاسخ این سوال ترکیبی از گزینه های 3 و 4 باشد.

طریقه ساخت فایل دیس اوو

یک فایل disavow در اصل فقط یک فایل متنی (txt یا csv) است. هر خط در این فایل متنی باید یکی از موارد زیر باشد:

در این عکس می توانید نمونه هایی از این خطوط را در یک فایل دیس اوو واقعی مشاهده کنید.

طریقه ساخت فایل دیس اوو

به عنوان مثال

E.g. domain:blog.example.com

این مورد به ویژه اگر پیوندهایی از برخی سایتهای مشکوک در زمینه blogspot داشته باشید (به عنوان مثال dodgyblog.blogspot.com) بسیار مفید است، در این موقعیت لزوماً نمی خواهید از هر نوع سایت blogspot صرف نظر کنید ، حتی اگر همه آنها دارای یک دامنه (blogspot.com) باشند.

فرمت فایل دیس اوو | پسوند فایل دیس اوو

یک پرونده دیس اوو باید UTF-8 یا 7 بیتی ASCII باشد. به عنوان مثال اگر فایل دیس اوو خود را با از محتوای اکسل در نوت پد کپی کرده اید ، باید به “Save As” بروید و مطمئن شوید که به این شکل است:

حداکثر اندازه فایل دیس اوو چقدر است

حداکثر اندازه فایل دیس اوو 2 مگابایت یا 100000 خط است. قبلاً شنیده شده كه ​​كارمندان سابق گوگل 10،000 خط کد را در گذشته پیشنهاد می دادند، اما توصیه رسمی خود گوگل رقم بزرگتر 100000 ردیف را نشان می دهد.

نحوه بارگذاری فایل دیس اوو

به ابزار دیس اوو بروید. امروزه نمی توانید از طریق کنسول جستجوی گوگل به ابزار دیس اوو بروید. درعوض ، باید به آدرس
 https://search.google.com/search-console/disavow-links

مراجعه کنید. سایتی را که می خواهید پیوندها آن دیس اوو شود را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که باید آدرس سایت را درست وارد کنید.

  • به عنوان مثال https://moz.com ، زیرا این نسخه نمایه شده این سایت است – نه http://moz.com ، https: //www.moz. com و غیره

فایل دیس اوو خود را بارگذاری کنید. بسته به اینکه آیا قبلاً یک پرونده دیس اوو داشته اید یا خیر، یک دکمه می بینید با عنوان: “بارگذاری لیست عدم پذیرش یا Upload disavow list” یا “جایگزینی – Replace”. اگر مورد دوم را دیدید ، حتماً یک کپی از نسخه قدیمی را به عنوان نسخه پشتیبان نگه دارید!

استفاده از ابزار دیس اوو پس از انتقال دامنه

در تئوری ، فقط باید دامنه مورد نظر جدید را دیس اوو کنید – دیگر نیازی به بازگشت و به روزرسانی پرونده های دیس اوو شده در خصوصیات قدیمی که اکنون ریدایرکت  301 به نسخه فعلی شده اند نیست.

به عنوان مثال ، دیگر نیازی نیست Moz فایل دیس اوو خود را به مورد زیر آپدیت کند.

این بدان معناست که اگر یک فایل دیس اوو دارید که از آن راضی هستید و در حال انتقال هستید ، بهتر است آن را با خود بیاورید و در دامنه جدید بارگذاری مجدد کنید.

سخن آخر

به طور کلی، از ابزار دیس اوو کم و با احتیاط استفاده کنید. اگر پیوندهایی دارید و مطمئن هستید که به درد شما نمی خورند بهتر است برای اینکه خیال خود را راحت کنید آن ها را دیس اوو کنید.

 

منبع

https://moz.com/blog/when-to-disavow-links