وبلاگ

ساخت نقشه سایت xml در وردپرس و معرفی آن به گوگل

ساخت نقشه سایت
آموزش وردپرس

ساخت نقشه سایت xml در وردپرس و معرفی آن به گوگل

فهرست مطالب

باید بدانید که یکی از اقدامات مهمی که برای در جهت ایندکس شدن صفحات در وب سایت‌ها انجام می‌گیرد‚ ساخت نقشه سایت است. این کار کمک می‌کند که صفحات مختلف وب سایت شما با سرعت بیشتری توسط گوگل ایندکس شوند.پس ایجاد نقشه سایت طبیعتا روی افزایش سئو وب سایت شما نیز تاثیر مثبت دارد. در این مقاله از وب سایت وب کد به آموزش ساخت نقشه سایت و همچنین معرفی آن به گوگل می‌پردازیم.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت یا sitemap در واقع فایلی است که شامل تمامی لینک‌های موجود در وب سایت شما می‌شود. یعنی هر صفحه‌ای که در وب سایت شما ایجاد و منتشر شود‚ لینک آن در این صفحه قرار خواهد گرفت. این باعث می‌شود که صفحات سایت شما با سرعت بیشتری توسط موتورهای جستجو ایندکس شوند.

ساخت نقشه سایت

چرا از نقشه سایت استفاده کنیم؟

همانطور که می‌دانید گوگل وقتی که یک وب سایت را بررسی می‌کند‚ با کمک لینک‌های ایجاد شده در صفحات مختلف‚ بین صفحات وب سایت شما جابجا می‌شود. یعنی این لینک‌هایی که در صفحات ایجاد می‌شود باعث می‌شود که گوگل همه صفحات سایت شما را بشناسد و ایندکس کند. در نتیجه اگر صفحه یا صفحاتی در وب سایت شما وجود داشته باشد که در صفحات دیگر هیچ لینکی به آن داده نشده‚ در نتیجه آن صفحه هیچوقت توسط گوگل دیده نمی‌شود. حتی اگر اطلاعات و محتوای بسیار کامل و مفیدی داشته باشد.

اما ساخت نقشه سایت به شما کمک می‌کند که این مشکل در سایت شما به وجود نیاید. چون حتی اگر به صفحات منتشر شده در سایت لینک داده نشود‚ چون لینک آن‌ها در نقشه سایت قرار می‌گیرد‚ گوگل قادر خواهد بود که از طریق نقشه سایت xml صفحات سایت شما را پیدا کرده و آن‌ها را ایندکس کند.

پس از این که شما نقشه وب سایت خود را به گوگل معرفی کنید‚ هر بار که گوگل بخواهد وب سایت شما را بررسی کند ابتدا به سراع نقشه سایت شما می‌رود و لینک‌های موجود در آن را بررسی می‌کند. این لینک‌ها شامل نوشته‌ها‚ برگه‌ها‚ دسته بندی‌ها‚ رسانه‌های آپلود شده و برچسب‌های موجود در وب سایت شما می‌شود. در نتبیجه این صفحات سریع‌تر ایندکس خواهند شد.

بیشتر بخوانیم:

لینک سازی خارجی چیست؟ | اهمیت لینک سازی خارجی در سئو

آموزش ساخت نقشه سایت در وردپرس

یکی از افرونه‌هایی که توصیه می‌شود که جهت افزایش سئو حتما در وردپرس خود نصب کنید افزونه یواست سئو است. این افزونه یکی از کاربردی‌ترین افزونه‌های وردپرس است. یکی دیگر از کاربردهای این افزونه این است که می‌توان توسط آن نقشه سایت ایجاد کرد. البته همین کار هم در راستای بهبود سئو وب سایت انجام می‌گیرد. در ادامه این مقاله وب کد به آموزش ساخت نقشه سایت xml توسط افزونه یواست می‌پردازیم.

برای انجام این کار ابتدا وارد پنل وردپرس شوید. سپس منوی سئو > عمومی را انتحاب کنید و در صفحه‌ای که مقابل شما باز می‌شود تب امکانات را انتخاب نمایید. در این صفحه مانند تصویر زیر گزینه با عنوان ”نقشه های xml سایت“ را روی حالت روشن قرار دهید. پس از انجام این کار روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا نقشه سایت شما ایجاد شده و فعال شود.

آموزش ساخت نقشه سایت

برای مشاهده نقشه سایت هم می‌توانید عبارت sitemap.xml را بعد از آدرس دامنه وب سایت خود وارد کنید تا نقشه سایت به شما نمایش داده شود.

اگر بخواهید نوشته‌ها در نقشه سایت وجود داشته باشند می‌توانید این تنظیمات را انجام دهید. از پنل وردپرس منوی سئو > ظاهر جستجو را انتخاب کنید و از صفحه باز شده تب انواع محتوا را انتخاب نمایید. در این صفحه از بخش نوشته‌ها گزینه ”نمایش نوشته‌ها در نتایج جستجو؟“ را روی بله قرار دهید. همین تنظیمات را می‌توانید برای بخش‌های برگه‌ها و محصولات در همین صفحه انجام دهید. اگر نخواهید هر یک از این موارد در نقشه سایت قرار گیرند در همان بخش به جای بله‚ آن را روی خیر قرار دهید.

در همین صفحه تب طبقه بندی‌ها را انتخاب کنید تا بتوانید وجود یا عدم وجود بخش‌هایی مانند دسته‌‚ برچسب‌ها‚ ساختار‚ دسته بندی محصولات و … در نقشه سایت را مشخص کنید. مثلا اگر بخواهید دسته‌ها در نقشه سایت وجود داشته باشند‚ بخش ”نمایش دسته‌ها در نتایج جستجو؟“ را روی بله و در غیر این صورت روی خیر قرار دهید.

گزینه‌های موجود در تب طبقه بندی‌ها ممکن است به علت وجود افزونه‌ای در وردپرس شما بیشتر باشد.

معرفی نقشه سایت به گوگل

تا اینجای کار شما به درستی یک نقشه سایت برای وب سایت خود ایجاد کرده‌اید. حال برای این که بتوانید از فواید وجود نقشه سایت بهره ببرید باید آن را به گوگل معرفی کنید. به این دلیل که تا پیش از این که شما نقشه سایت را به گوگل معرفی نکنید‚ گوگل نمی‌تواند از آن استفاده کند و در نتیجه وجود نقشه سایت هیچ تاثیری در سرعت ایندکس شدن مطالب شما نخواهد داشت.

برای معرفی سایت مپ به گوگل باید از ابزار کاربردی سرچ کنسول استفاده شود. سرچ کنسول ابزاری است که توسط آن می‌توان اقداماتی مانند ثبت و یا حتی حذف سایت در گوگل زا نیز انجام داد. برای معرفی نقشه سایت به گوگل ابتدا وارد آدرس https://www.google.com/webmasters شده و سپس وارد سرچ کنسول خود در گوگل شوید. پس از این که سایت را انتخاب کردید از پنل سمت چپ به مسیر Sitesmap را انتخاب کنید.

در مرحله دوم هم با زدن دکمه ADD/TEST SITEMAP که در بالای سمت راست صفحه قرار دارد باید آدرس نقشه سایت خود را وارد کنید. سپس  روی دکمه Submit کلیک کنید. پس از انجام این کار صفحه را رفرش کنید. مشاهده خواهید کرد که نقشه سایت xml شما به انتهای آن اضافه شده است.

بیشتر بخوانیم:

ثبت سایت وردپرسی در سرچ کنسول گوگل (Google Search Console)

0 0 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x