وبلاگ

قالب صفحه در وردپرس چیست | آموزش ساخت page template در 4 مرحله

قالب صفحه در وردپرس
آموزش وردپرس / افزونه وردپرس / طراحی سایت

قالب صفحه در وردپرس چیست | آموزش ساخت page template در 4 مرحله

فهرست مطالب

قالب صفحه در وردپرس، پرونده هایی هستند که به وردپرس می گویند چگونه می تواند محتوا را برای بازدیدکنندگان خود نمایش دهد. طراحان وب سایت می توانید قالب های صفحه یا page template را کاملاً مطابق میل خود اصلاح کنند.

بهتر است سایت خود را با استفاده از یک پوسته با کیفیت راه اندازی کنید و سپس سفارشی سازی های داخلی را به آن اضافه کنید. با این حال، بیشترین تغییراتی که در طی مراحل طراحی ایجاد می کنید، در سطح جهانی بر سایت شما تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید:

10 نکته تا انتخاب قالب وردپرس

 

در این سناریو، الگوهای صفحه یا page template ها بسیار مفید هستند. برخلاف قالب ها، که بر هر صفحه در سایت شما تأثیر می گذارد، الگوها فقط بر روی صفحات خاصی اعمال می شوند. این بدان معنی است که شما می توانید الگوهای صفحه سفارشی خود را ایجاد کرده و ویژگی های خاصی را به صفحات منفرد یا دسته های خاصی اضافه کنید.

اگر همه اینها کمی پیچیده به نظر می رسد – نگران نباشید. در این راهنما، ما توضیح خواهیم داد که الگوهای صفحه چه چیزی هستند؟ چرا مفید هستند و نحوه استفاده از آنها به چه صورت است. حتی اگر اطلاعات زیادی در مورد پرونده های وردپرس یا برنامه نویسی ندارید، به راحتی می توانید از این روش استفاده کنید.

مزایای استفاده از قالب صفحه در وردپرس

در این مرحله، شما باید در مورد چرایی مفید بودن الگوهای صفحه ایده داشته باشید. آنها بسیار بیشتر از آنچه معمولاً با اصلاح قالب می توانید بدست آورید، بر ظاهر و طرح سایت شما تاثیر داشته باشند. برنامه های کاربردی برای الگوهای صفحه بسیار زیاد هستند – تنها محدودیت موجود، خلاقیت خود شما است.

برای درک اهمیت قابلیت های قالب صفحه در وردپرس، در اینجا چند نمونه از مواردی که ممکن است بخواهید از یک الگوی صفحه استفاده کنید وجود دارد:

در پایان این پست، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه هر یک از این کارها را انجام دهید. وقتی آزمایش الگوهای صفحه را شروع کردید و از نحوه کار آنها مطلع شدید، می توانید هر کاری را که دوست دارید با آنها انجام دهید.

استفاده از تگ های کاندیشنال یا برچسب های شرطی برای سفارشی کردن قالب صفحه

اکنون، بیایید وارد نحوه ساخت الگوهای صفحه شویم. دو روش اصلی وجود دارد که می توانید استفاده کنید. انعطاف پذیرترین گزینه ایجاد الگوهای صفحه سفارشی خود از ابتدا است. می توانید با استفاده از برچسب های شرطی در الگوهای صفحه موجود سایت خود تغییراتی ایجاد کنید.

برچسب های شرطی، کدهای کوتاهی هستند که به وردپرس می گوید فقط در شرایط خاص عملی را اجرا کند. بنابراین، به عنوان مثال، می توانید با استفاده از یک برچسب شرطی یک ویژگی خاص را فقط در صفحه اصلی خود یا در یک صفحه در یک دسته خاص نشان دهید.

بیشتر بخوانید:

پیج اتوریتی چیست | چرا page authority برای سئو اهمیت دارد

 

وردپرس تعدادی از این برچسب های شرطی را در خود جای داده است بنابراین می توانید بدون نیاز به افزودن چیزی به سایت خود از آنها استفاده کنید. برخی از نمونه ها عبارتند از:

به خاطر داشته باشید که برچسب های شرطی برای مطالب غیر از صفحات نیز وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از پست ها و حتی منطقه مدیر شما را اصلاح می کنند.

برای استفاده از یک برچسب شرطی، باید در داشبورد وردپرس خود به قسمت Appearance> Editor بروید. در اینجا تعدادی از پرونده های اصلی سایت خود و کدی را که هر یک در آن قرار دارد خواهید دید. به دنبال فایلی بنام page.php باشید.

استفاده از تگ های کاندیشنال یا برچسب های شرطی برای سفارشی کردن قالب صفحه

بگذارید بگوییم شما می خواهید متن خاصی را در تمام صفحات موجود در دسته  bicycling نمایش دهید. در فایل page.php خود می توانید کد زیر را اضافه کنید:

استفاده از تگ های کاندیشنال یا برچسب های شرطی برای سفارشی کردن قالب صفحه

این بدان معنی است که اگر دسته صفحه bicycling باشد، متن سفارشی شما نمایش داده می شود. در هر صفحه دیگر، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید:

توضیحات متا چیست؟ تاثیر Meta Description در سئو

نحوه ساخت قالب صفحه در وردپرس با 4 گام

روند فوق شما را قادر می سازد تا با سهولت نسبی تغییرات کوچکی در صفحات خود ایجاد کنید. با این وجود، اگر بخواهید تغییرات زیادی ایجاد کنید، ممکن است این روش مناسبی نباشد. در عوض، ممکن است بخواهید الگوهای صفحه سفارشی خود را ایجاد کنید. بیایید چگونگی انجام این کار را فقط در چهار مرحله بررسی کنیم.​

1 - از سایت خود در برابر خطاهای احتمالی محافظت کنید

اولین کاری که می خواهید انجام دهید انجام چند اقدام پیشگیرانه است. این گام مهم است زیرا شما در پرونده های اصلی وردپرس خود تغییراتی ایجاد خواهید کرد. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید، می توانید با افزودن یا حذف کد اشتباه، چیزی را خراب کنید و برای رفع اشتباه خود با مشکل مواجه شوید.

بنابراین قبل از شروع کار، توصیه می کنیم از سایت خود پشتیبان گیری کامل کنید. تهیه نسخه پشتیبان برای هر سایت وردپرسی مهم است زیرا بازگرداندن تغییرات مشکل ساز و رفع خطاها را ساده می کند. اگر به مشکلی برخوردید، می توانید به سادگی نسخه پشتیبان تهیه کنید تا سایت خود را به حالت قبلی برگردانید.

همچنین شما باید یک قالب child ایجاد کنید. این کپی از تم شما است که می توانید بدون تأثیر نسخه اصلی تغییر دهید. به این ترتیب، می توانید هر تغییری را که دوست دارید ایجاد کنید. علاوه بر این، با به روزرسانی قالب والد، تغییرات همچنان باقی خواهند ماند.

بیشتر بخوانید:

آموزش تصویری نصب قالب فرزند (child them) در 5 مرحله

2 - قالب پیشفرض صفحه خود را کپی و سفارشی سازی کنید

اکنون وقت آن است که الگوی صفحه خود را ایجاد کنید. اگرچه می توانید از ابتدا آن را بسازید، کپی و اصلاح الگوی موجود آسان تر است. بنابراین، برای دسترسی به پرونده باید از طریق پروتکل انتقال فایل (FTP) به سایت خود وارد شوید. برای دسترسی به سایت FileZilla را پیشنهاد می کنیم.

پس از ورود، به wp-content> themes در ربع بالای سمت چپ بروید و به دنبال پوشه برای موضوع فعلی خود باشید.

قالب پیشفرض صفحه خود را کپی و سفارشی سازی کنید

در ربع پایین سمت راست، فایل page.php را پیدا کنید. یک کپی از آن تهیه کنید و آن را در جایی از رایانه خود ذخیره کنید. تغییر نام کپی را فراموش نکنید تا بتوان آن را از نسخه اصلی تشخیص داد (و از هیچ یک از نامهای ذخیره شده وردپرس استفاده نکنید).

برای ویرایش الگو، آن را در یک ویرایشگر متن استاندارد باز کنید. باید چیزی شبیه به این باشد:

قالب پیشفرض صفحه خود را کپی و سفارشی سازی کنید

ابتدا باید چند کد جدید به بالای فایل اضافه کنید (درست بعد از <?php):

قالب پیشفرض صفحه خود را کپی و سفارشی سازی کنید

به جای نام الگوی خود، نام مورد نظر خود را برای الگوی جدید خود وارد کنید. سپس، می توانید به جای توضیحات الگوی خود، شرح مختصری از آن اضافه کنید.

پس از آن، می توانید هر تغییری را که در الگوی سفارشی خود می خواهید انجام دهید. می توانید یک خط کد اضافه یا حذف کنید، یا تعداد دلخواهی را تنظیم کنید. در یک لحظه چند نمونه را مرور خواهیم کرد.

3 - قالب صفحه را در سایت وردپرس خود آپلود کنید

پس از اینکه از سفارشی سازی خود راضی بودید، باید الگوی خود را در سایت وردپرس خود بارگذاری کنید. باید یکبار دیگر سرویس گیرنده FTP خود را باز کنید. برای افزودن به الگوی صفحه سفارشی، کافی است آن را کپی کرده و دوباره در پوشه طرح زمینه در کنار نسخه اصلی جایگذاری کنید.

در صورت تمایل، می توانید آن را در پوشه مربوط به قالب child خود قرار دهید. همچنین می توانید در پوشه themes (یا پوشه قالب child ) یک زیر پوشه ایجاد کنید و آن را در آنجا ذخیره کنید. با نگه داشتن همه الگوهای سفارشی در مکان خاص خود، می توانید به شما کمک کند تا منظم باشید. انتخاب با شما است!

4 - قالب صفحه را به برگه خود اعمال کنید

الگوی صفحه سفارشی شما اکنون آماده استفاده است! با این وجود، هنوز کاری انجام نمی دهد، زیرا با هیچ صفحه ای مرتبط نیست. باید آن را به صفحه (یا صفحاتی) که می خواهید روی آن تأثیر بگذارد پیوند دهید. برای این کار، کافی است صفحه ای را که می خواهید استفاده کنید باز کنید و قسمت صفحه ویژگی ها را جستجو کنید.

قالب صفحه را به برگه خود اعمال کنید

باید یک منوی کشویی با عنوان Template را مشاهده کنید. برای مشاهده گزینه های خود و انتخاب الگویی که به تازگی ایجاد کرده اید، روی آن کلیک کنید. فراموش نکنید که پس از پایان کار صفحه خود را ذخیره کنید و برای اطمینان از درست به نظر رسیدن آن، آن را در قسمت جلویی آن بررسی کنید. می توانید این فرایند را برای صفحه دیگری که می خواهید از همان الگو پیروی کنید، تکرار کنید.

 

همچنین لازم به ذکر است که شما بدون باز کردن صفحه می توانید همین کار را انجام دهید. به منوی pages > all pages بروید، روی صفحه موردنظر خود بروید و ویرایش سریع را انتخاب کنید.

قالب صفحه را به برگه خود اعمال کنید

منوی کشویی الگو را نیز در اینجا خواهید دید و می توانید الگوی دلخواه خود را انتخاب کرده و صفحه را ذخیره یا به روز کنید.

مثال ساخت صفحه تمام عرض

در ابتدا، بیایید تصور کنیم سایت شما از یک طرح با عرض ثابت برخوردار است و بیشتر اوقات از آن راضی هستید. با این حال، شما می خواهید یک صفحه خاص (صفحه اصلی خود را) تغییر دهید تا یک طرح تمام عرض داشته باشد.

این یک کار ساده است و فقط به دو تغییر کدگذاری احتیاج دارد. در خط الگوی خود به دنبال خطی باشید که کلاس div اصلی شما را لیست می کند. کد جدید باید در قسمت بالا اضافه شود و مانند این باشد:

مثال ساخت صفحه تمام عرض

شما باید کلاس را به چیزی منحصر به فرد تغییر دهید بنابراین تغییر شما فقط در صفحاتی که به الگو اختصاص می دهید اعمال می شود . بنابراین، به عنوان مثال، می توانید آن را به موارد زیر تغییر دهید:

مثال ساخت صفحه تمام عرض

سپس باید کد زیر را به فایل style.css قالب خود اضافه کنید

مثال ساخت صفحه تمام عرض

این خط کد باعث می شود که محتوای صفحه در کل طول صفحه قرار گیرد. اکنون می توانید الگوی خود را ذخیره کرده و بارگذاری کنید و آن را به صفحه اصلی خود اختصاص دهید تا قابل اجرا باشد.

بیشتر بخوانید:

فشرده سازی Gzip در وردپرس با دو روش ساده

سخن آخر

نکته منفی استفاده از یک تم برای استایل دهی به وب سایت وردپرس شما این است که در نهایت هر صفحه عمدتا یکسان به نظر می رسد. برای اینکه کنترل بیشتری بر ظاهر صفحات خود داشته باشید، می توانید از قالب صفحه در وردپرس در کنار پوسته پایه خود استفاده کنید. برای آشنایی با این ویژگی ممکن است وقت زیادی از شما گرفته شود اما رفته رفته می توانید به کار خود سرعت ببخشید.

 

منبع:

https://www.dreamhost.com/wordpress/guide-to-wp-templates/

5 3 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x