وبلاگ

لینک سازی خارجی چیست؟ | اهمیت لینک سازی خارجی در سئو

لینک سازی خارجی
آموزش سئو / دیجیتال مارکتینگ

لینک سازی خارجی چیست؟ | اهمیت لینک سازی خارجی در سئو

فهرست مطالب

ما برای داشتن بازدید کنندگان بیشتر در وب سایت باید اقداماتی برای بهینه سازی وب سایت یا همان سئو کردن سایت انجام دهیم. این اقدامات از اهمیت زیادی برخوردار هستند. چون باعث آمدن سایت به صفحه اول نتایج گوگل شده و در نتیجه بازدید کنندگان و مشتریان وب سایت ما افزایش پیدا می‌کنند. یکی از این اقدامات که در بهینه سازی وب سایت تاثیر قابل توجهی دارد‚ لینک سازی خارجی است.در این مقاله از وب سایت وب کد به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

لینک سازی خارجی چیست؟

به دریافت لینک از دیگر وب سایت‌ها لینک سازی خارجی گفته می‌شود. یعنی اگر سایت‌های دیگر به سایت شما لینک بدهد لینک سازی خارجی انجام شده است. وقتی که دیگر وب سایت‌ها چندین لینک به وب سایت شما داده باشند‚ روی سئو وب سایت شما تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

اما شاید برای شما سوال شود که چرا این موضوع اهمیت زیادی دارد؟ باید بدانید که وقتی گوگل وب سایت شما را بررسی می‌کند‚ با وجود دیدن محتواهای خوب و بهینه‚ هنوز نمی‌داند که چقدر این مطالب معتبر و ارزشمند هسنند. اما وقتی که از وب سایت‌ها‚ انجمن‌ها و وبلاگ‌های معتبر به وب سایت شما لینک داده شود‚ از نظر گوگل یعنی این وب سایت حاوی مطالب ارزشمند و معتبری می‌شود. پس امتیاز وب سایت شما را افزایش داده تا در نتایج خود به افراد بیشتری وب سایت شما را نمایش دهد. به یاد داشته باشید که گوگل همیشه به دنبال دادن بهترین پاسخ به کاربران خود است. پس وقتی که بداند وب سایت شما محتوای ارزشمندی دارد سعی می‌کند که آن را در نتایج ابتدایی نمایش داده تا افراد بیشتری از این محتواها بهره ببرند. به همین دلیل اینک سازی خارجی از اهمیت زیادی در سئو وب سایت‌ها برخوردار است.

پس با لینک سازی خارجی سایت شما توسط دیگر وب سایت‌ها تایید می‌شود و اعتبار آن سایت‌ها روی وب سایت شما هم تاثیر مثبت دارد. علاوه بر این محبوبیت سایت شما از این طریق بیشتر شده و گوگل هم متوجه ارزشمندی وب سایت شما خواهد شد.

بیشتر بخوانیم:

سرپ چیست؟ انواع مختلف SERP را بشناسیم

روش‌های لینک سازی خارجی

به صورت کلی لینک های خارجی را می‌توان در دو دسته قرار داد.

 • لینک خارجی طبیعی
 • لینک خارجی مصنوعی

لینک سازی طبیعی

وقتی که ما می‌گوییم لینک سازی خارجی برای گوگل فاکتور بسیار مهمی است‌‚ در واقع منظور ما لینک‌های طبیعی است. یعنی لینک‌هایی که کاربران با خواندن مطلب یا دیدن محصول از سایت شما در دیگر سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی به دیگران پیشنهاد می‌دهند. اما چون می‌دانیم که حتی اگر این اتفاق بیافتد به تعداد خیلی کم خواهد بود‚ وب سایت‌ها برای افزایش اعتبار و ایجاد محبوبیت، اقدام به لینک سازی خارجی به صورت مصنوعی می‌کنند.

لینک سازی مصنوعی

به نوعی از لینک سازی خارجی گفته می‌شود که سئو کارها در وبلاگ‌‚ انجمن‌ها و … به تولید بک لینک می‌پردازن. در واقع این لینک‌ها مصنوعی هستند اما با تولید تعداد زیاد لینک خارجی، سایت با سرعت بیشتری بهینه شده و به صفحه‌ اول نتایج موتورهای جستجو می‌رسد.

اما در تولید بک لینک‌های مصنوعی توجه داشته باشید که ایجاد لینک مصنوعی از نظر الگوریتم پنگوئن گوگل به معنی تقلب است. اگر به وب سایت شما در این مورد مشکوک شود پنالتی خواهید شد.

لینک سازی خارجی چیست

پنالتی شدن سایت چیست؟

همانطور که گفته شد کوگل همیشه به دنبال دادن بهترین و دقیق‌ترین پاسخ به کاربران خود است. برای این کار هم الگوریتم‌های بسیار پیچیده‌ای دارد که بتواند بهترین و ارزشمندترین مطالب راه به کاربران خود نمایش دهد. که این الگوریتم‌ها مرتب در حال بروزرسانی هستند. پس به همین علت با سخت گیری وب سایت‌های مختلف را رتبه بندی می‌کند. اما وقتی که گوگل متوجه شود که یک وب سایت سعی در گرفتن رتبه و جایگاه خوب در صفحه نتایج را دارد‚ در حالی که از روش‌های درستی برای این کار استفاده نمی‌کند‚ آن وب سایت را جریمه می‌کند. به جریمه شدن وب سایت توسط گوگل ئنالتی شدن سایت گفته می‌شود. در صورت پنالی شدن سایت ممکن است تمامی صفحات سایت شما از صفحه نتایج گوگل حذف شود و یا اینکه فقط با یک عبارت کلیدی این اتفاق برای وب سایت شما بیافتد.

موارد مهم در کیفیت لینک‌های دریافتی

 • اعتبار دامنه‌ی سایت لینک کننده
 • محبوبیت صفحه‌ی لینک کننده
 • مرتبط بودن محتوای دو صفحه‌
 • انکر تکست‌های استفاده شده در لینک به صفحه هدف (عبارت لینک شونده)
 • تعداد دامنه‌هایی که به صفحه‌ی هدف لینک می‌هند
 • تعداد لینک‌هایی که کاربر را از صفحه منبع به یک صفحه منتقل می‌کنند

نکات مهم در لینک سازی خارجی

 • برای این که نتیجه مورد نظر خود از تاثیر لینک سازی خارجی بر سئو سایت را دریافت کنید باید صبور باشید. از آن جایی که شما باید در لینک سازی خارجی طبیعی رفتار کنید‚ تاثیر این کار در بلند مدت اتفاق خواهد افتاد.
 • در ایجاد لینک خارجی برای وب سایت خود برای عبارت‌های کلیدی هم خانواده لینک بگیرید یا از دیگر عبارات کلیدی هدف هم استفاده کنید. در یک بازه‌ی زمانی خاص مدام به یک کلمه کلیدی لینک خارجی ندهید.
 • سعی کنید در وب سایت‌های که موضوع آن‌ها با سایت شما مرتبط است لینک سازی خارجی انجام دهید. علاوه بر این حتما از وب سایت‌های مختلف برای دریافت بک لینک استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید که گوگل رفتار غیر طبیعی و یا طبیعی وب سایت شما را متوجه می‌شود. پس برای دریافت نتیجه صبر و حوصله به خرج بدهید و به دنبال پیشرفت خیلی سریع نباشید. الگوریتم‌های گوگل با بررسی محتوا و لینک‌های سایت شما اگر متوجه رشد غیر طبیعی وب سایت شما شوند آن را پنالتی می‌کنند. پس هرگز به دنبال سئو کلاه سیاه نباشید.
 • طبیعتا وب سایت‌های کوچک با محتواهای کم وب سایت‌هایی نیستند که مردم به هم پیشنهاد بدهند. پس برای این که گوگل متوجه بک لینک‌های مصنوعی شما نشود‚ لینک سازی خارجی را از زمانی آغاز کنید که وب سایت شما نسبتا کامل و بزرگ شده باشد. علاوه بر این شما برای جذب کاربران بیشتر حتما باید محتوای ارزشمند تولید کنید. پس حتما لندینگ پیج جذاب برای سایت خود طراحی کنید به طوری که محصول شما را خیلی سریع به کاربر معرفی کند.
لینک سازی خارجی چیست

استراتژی لینک سازی

برای دریافت لینک های خارجی خوب بهترین کار این است که یک استراتژی لینک سازی خارجی برای وب سایت خود تنظیم کنید. در قدم اول برای این کار باید ابتدا لینک سازی وب سایت‌های رقیب را بررسی کنید. این کار باعث می‌شود که با با نحوه لینک سازی آن‌ها آشنا شوید و در لینک سازی بهتر از آنان عمل کنید. جهت بررسی لینک سازی رقبا ابزارهایی مانند Ahrefs، Majestic SEO، SiteReviewTools و MOZ نیز وجود دارند. توسط این ابزارها می‌توان لینک های ورودی به سایت را مشاهده کرد. ایجاد یک استراتژی لینک سازی خارجی باعث می‌شود که دریافت لینک از سایت‌های مختلف، طبیعی باشد و با برنامه ریزی دقیق، بر اساس کلمات کلیدی، به صورت هدفمند، لینک دریافت کنید. در استراتژی لینک سازی خارجی به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • در وب سایت خود محتواهایی را تولید که ارزشمند باشند و ارزش بک لینک گرفتن از دیگر وب سایت‌ها را داشته باشند. محتواها باید برای مخاطبان شما جذاب و مفید باشند. حتما در محتواهای وب سایت خود خلاقیت به خرج دهید. این کار باعث می‌شود که اعتبار مطالب شما افزایش پیدا کنند.
 • برای جذب مخاطب و گرفتن بک لینک به دنبال سایت‌هایی باشید که Page Authority بالا در زمینه موضوعات تخصصی سایت شما دارند. چون این سایت‌ها مخاطبان اصلی شما را به سایت هدایت خواهند کرد.
 • داشتن ارتباطات تخصصی با افرادی که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند بسیار مهم است. شبکه تاثیر قابل توجهی در تبادل اطلاعات و رشد کسب و کار شما خواهد داشت. استراتژی لینک سازی خارجی شما را راهنمایی خواهد کرد که چه شبکه‌های اجتماعی برای رشد کسب و کار شما مناسب است.

بیشتر بخوانید:

جذب ترافیک سایت با راه کارهای ساده و اثبات شده

روش‌های لینک سازی

برای دریافت لینک از دیگر وب سایت‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید طبق استراتژی لینک‌سازی خارجی خود از هر یک از این روش‌ها بهره ببرید.

 •  بلاگ ایجاد کنید و از رقبا بک لینک بگیرید: با ایجاد یک بلاگ با محتوای آموزشی افزاد بیشتری مطالب شما را با یکدیگر به اشتراک خواهند گذاشت. اگر محتواها و مطالب ارزشمند و مفید منتشر کنید امکان دریافت لینک از سایت‌های مرتبط با حوزه شما و رقبا، بیشتر خواهد شد. توجه داشته باشید که دریافت لینک از رقبا تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.
 • فعالیت در فروم‌ها: در فروم‌های مرتبط با حوزه تخصصی خود جستجو کنید و لینک وب سایت خود را در آن‎ها قرار دهید.
 • رپورتاژ: رپورتاژ آگهی و مقاله‌های با محتوای مفید در سایت‌ها و مجله‌های اینترنتی پربازدید منتشر کنید.
 • دریافت لینک از سایت‌های خبری: چون این وب سایت‌ها پربازدید هستند و اعتبار دامنه و اعتبار صفحه، بالایی دارند. دریافت لینک از سایت‌های خبری ترافیک سایت شما را نیز افزایش خواهد داد.
 • وبلاگ نویسی: در وبلاگ‌های مختلف فعالیت کنید و به وب سایت خود لینک بدهید.
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی: به علت محبوبیت زیاد شبکه‌های احتماعی‚ فعالیت و معرفی وب سایت و محصولات خود در آن‌ها می‌تواند منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما شود. در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام‚ لینکدین‚ فیسبوک‚ توییتر و … برای وب سایت خود پروفایل بسازید و در آن تولید محتوا و فعالیت کنید. البته شبکه‌های اجتماعی باید طبق استراتژی لینک سازی خارجی انتخاب شوند.
 • سایت‌های نقد و بررسی: این سایت‌ها یکی از بهترین موارد برای دریافت لینک هستند. می‌توانید با پرداخت هزینه نقد و بررسی، از آن‌ها بخواهید که به نقد و بررسی سایت شما بپردازند.
5 1 رای
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x