وبلاگ

نحوه ساخت فوتر وردپرس و محتویاتی که باید به آن اضافه کرد

فوتر وردپرس
آموزش وردپرس

نحوه ساخت فوتر وردپرس و محتویاتی که باید به آن اضافه کرد

فهرست مطالب

در کنار سرصفحه (هدر) و نوار کناری (سایدبار)، پاورقی یا فوتر از موقعیت بسیار مهمی در معماری وب سایت وردپرس (و نه فقط وردپرس) برخوردار است. پاورقی یکی از عناصر ضروری یک صفحه است و بنابراین، باید با دقت زیادی طراحی و ساخته شود. در تم های برتر وردپرس، پاورقی از قبل دارای ساختار خاص خود است، اما به هیچ وجه موظف به رعایت آن نیستید.

در این مقاله، دقیقاً یاد می گیرید که پاورقی چیست، چگونه می توان آن را ساخت و چه چیزی را در آن قرار داد.

پاورقی چیست

در طراحی وب، پاورقی معمولاً قسمت پایینی یک صفحه وب را مشخص می کند. اکثر وب سایت ها آن را دارند و معمولاً حاوی برخی اطلاعات مهم مانند پیوندهای مربوط به صفحات درباره ما، اعلامیه های حق چاپ، سیاست حفظ حریم خصوصی، سوالات متداول، پیوندهای پشتیبانی، پیوندهای اجتماعی و غیره است.

 

به عنوان کاربران وب، ما عادت داریم این نوع اطلاعات را در پاورقی پیدا کنیم. وقتی نیاز داریم، مثلاً آدرس ایمیل یا ساعات کار یک شرکت را بیابیم، به طور غریزی به پایین صفحه حرکت می کنیم.

اگر وب سایتی از قالب وردپرس استفاده می کند، به احتمال زیاد ناحیه پاورقی در فایل footer.php تعریف می شود. بسته به پوسته یا تم، ناحیه پاورقی نیز ممکن است با ویجت ها ساخته شود. این بدان معناست که شامل چندین ستون است که می توانید ویجت های دلخواه خود را در آن اضافه کنید.

علاوه بر ابزارک ها، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک کد خاص را به پاورقی وردپرس خود اضافه کنیم. برای مثال کدهایی برای تجزیه و تحلیل خاص مانند Google Analytics، Facebook Pixel، Google Search Console و غیره.

نحوه ایجاد فوتر وردپرس

همانطور که قبلاً گفتیم، پاورقی معمولاً چیزی است که در قالب شما از پیش تعریف شده است. با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید آن را سفارشی کنید، یا به طور خاص، محتوای آن را ویرایش کنید. به هر حال، این وب سایت شما است و به شما بستگی دارد که چه چیزی را می خواهید در پاورقی خود قرار دهید. و حتی برای انجام آن نیازی به ابزارهای خاص یا مهارت های CSS ندارید.

بیشتر بخوانید:

بروز رسانی محتوا چیست؟ چگونه محتوای پست ها را آپدیت کنیم

محتوا با استفاده از ویجت در پاورقی قرار می گیرد، بنابراین برای افزودن و ویرایش محتوای پاورقی باید به آنجا بروید.

بیشتر بخوانید:

سئو تکنیکال سایت فروشگاهی با نه گام

  1. وارد داشبورد وردپرس خود شوید، به Appearance بروید و روی widget ها کلیک کنید.
نحوه ایجاد فوتر وردپرس
  1. در اینجا تمام ویجت هایی را که برای تم مورد استفاده شما در دسترس هستند مشاهده خواهید کرد.
نحوه ایجاد فوتر وردپرس
  1. ویجت ها در سمت چپ صفحه، نمایش داده می شوند، در حالی که مناطق ویجت پاورقی موجود (در این مورد، پاورقی 1 و پاورقی 2 و غیره) در سمت راست نمایش داده می شود.
نحوه ایجاد فوتر وردپرس

توجه داشته باشید که ممکن است این چیدمان از یک قالب به قالب دیگر ممکن است متفاوت باشد. برخی از تم ها دارای چندین پاورقی هستند، برخی از آنها فقط یک پاورقی دارند. برخی از تم ها حتی دارای پاورقی بالا و پایین هستند.

بیشتر بخوانید:

افزونه EDD چیست؟ | کاربرد افزونه Easy Digital Downloads

 

4. برای افزودن یک ویجت به پاورقی خود، کافی است آن را بکشید و روی آن رها کنید. ویجت ها را می توان در یک پاورقی دوباره مرتب کرد، اینکار را می توان با استفاده از کشیدن و رها کردن (درگ و دراپ) انجام داد. تنظیمات مربوط به هر ویجت جداگانه را تغییر داده و بر روی Done کلیک کنید.

نحوه ایجاد فوتر وردپرس

این همه کاری است که باید انجام دهید. صفحه خود را پیشنمایش کنید تا ببینید آیا پاورقی درست به نظر می رسد یا خیر. اگر نظر خود را در مورد یکی از ویجت های موجود در پاورقی تغییر دهید، می توانید به راحتی با کلیک روی Delete under the widget از شر آن خلاص شوید.

بیشتر بخوانید:

افزونه های مهم وردپرس + چرا باید از این پلاگین‌ها استفاده کنیم

 

راه دیگری که می توانید ویجت ها را به پاورقی سایت وردپرس خود اضافه کنید، رفتن به Appearance و کلیک بر روی Customize است.

نحوه ایجاد فوتر وردپرس

از آنجا Widgets را انتخاب کنید. روی پاورقی کلیک کنید و سپس روی (+) Add a Widget کلیک کنید.

نحوه ایجاد فوتر وردپرس

پس از اتمام کار، روی Publish کلیک کنید و تمام.

چه چیزی را باید به پاورقی خود اضافه کنید

پاورقی معمولاً در سراسر سایت وردپرس ثابت می ماند. این بدان معناست که محتوای پاورقی باید مربوط به کل وب سایت باشد، نه فقط یک صفحه خاص. همچنین، انواع خاصی از محتوا، مانند “حقوق محفوظ” و اطلاعات حقوقی مالک می تواند در پاورقی قرار گیرد.

در اینجا برخی از مواردی که ممکن است بخواهید در پاورقی وردپرس خود وارد کنید آورده شده است:

بیشتر بخوانید:

16 راه‌حل رفع خطای 504 gateway Timeout در وردپرس

اطلاعات تماس

همانطور که قبلاً گفتیم، بازدیدکنندگان تمایل دارند برای پیدا کردن اطلاعات تماس به پایین صفحه مراجعه کنند. ایمیل، شماره تلفن و آدرس فیزیکی و همچنین ساعات کاری خود را در این قسمت اضافه کنید.

بیشتر بخوانید:

پیج اتوریتی چیست | چرا page authority برای سئو اهمیت دارد

اطلاعات تماس

نقشه تعاملی

نقشه، نشان دهنده اطلاعات مفید دیگری است که بازدیدکنندگان شما ممکن است به دنبال آن باشند. افزودن یک نقشه تعاملی به پاورقی به شما امکان می دهد به جای تایپ آدرس خود در نقشه های Google یا سرویس دیگری، موقعیت مکانی شما را بلافاصله مشاهده کنند.

نقشه تعاملی

درباره ما، لوگو و هدف سایت

درباره ما، لوگو و هدف سایت

پیوندهای ناوبری

به منظور بهبود تجربه کاربر، که همیشه در سطوح مختلف مفید است، باید مطمئن شوید که بازدیدکنندگان به سرعت و بدون زحمت به صفحات مورد نیاز خود می رسند. ناوبری مناسب سایت در اینجا بسیار مهم است و این شامل افزودن پیوندهای ناوبری به پاورقی است.

بیشتر بخوانید:

ابزار دیس اوو را چه زمانی بکار ببریم؟ چگونه لینک اسپم را disavow کنیم؟

اینکه کدام پیوندهای دقیق را در پاورقی قرار دهید بستگی به ماهیت وب سایت شما دارد. صاحبان وبلاگ ممکن است بخواهند پیوندهایی به محبوب ترین پست های خود یا محتوای دیگری که می خواهند برجسته کنند، قرار دهند. فروشگاه های آنلاین معمولاً جدیدترین محصولات یا دسته بندی محصولات محبوب را قرار می دهند.

پیوندهای ناوبری

فراخوانی برای اقدام یا CTA

دکمه های CTA برای ترغیب بازدیدکنندگان به انجام یک عمل خاص منجر به هدف شما استفاده می شود. آنها معمولاً در بیش از یک مکان در وب سایت، از جمله پاورقی قرار می گیرند. باز هم، خود دکمه به وب سایت شما بستگی دارد: می تواند دکمه اکنون خرید کنید، دکمه اشتراک ایمیل یا خبرنامه، دکمه اهدا و غیره باشد.

فراخوانی برای اقدام یا CTA

نمادهای رسانه های اجتماعی

یکی دیگر از مواردی که بازدیدکنندگان عادت دارند در پاورقی پیدا کنند، پیوند سریع به صفحات و نمایه های رسانه های اجتماعی شما است. اینها ابزارهای خوبی برای ایجاد دسترسی به رسانه های اجتماعی شما و طرفداران شما و افزایش دسترسی شما هستند. پاورقی مطمئناً برای آنها بهتر از سرصفحه است (جایی که بسیاری افراد آنها را در آنجا قرار می دهند) زیرا اگر بازدیدکنندگان شما بلافاصله به صفحات اجتماعی شما مراجعه کنند، ممکن است به سایت شما باز نگردند.

نمادهای رسانه های اجتماعی

همچنین ممکن است بخواهید از ویجت های رسانه های اجتماعی برای این منظور استفاده کنید. آنها پیچیده تر از نمادهای ساده اجتماعی هستند و می توانند جلوه زیبایی به پاورقی شما بدهند.

سخن آخر

پاورقی بخش مهمی از هر وب سایت است و نباید از آن غافل شد. اغلب، مردم توجه کافی به آن ندارند، اما اکنون که می دانید چگونه پاورقی خود را اضافه و ویرایش کنید، می توانید مطمئن شوید که اعتبار مناسبی دارد.

اما چند نکته را در نظر داشته باشید: اطمینان حاصل کنید که محتوای زیادی در پاورقی خود قرار ندهید. به هم ریختگی هرگز چیز خوبی نیست و شما می خواهید تا آنجا که ممکن است همه چیز را تمیز و واضح نگه دارید. همچنین، برای بهبود تجربه کاربری و پیمایش راحت تر، عناوینی را به ستون های پاورقی خود اضافه کنید.

منبع:

https://qodeinteractive.com/magazine/how-to-create-wordpress-footer/

5 3 رای ها
امتیاز دهید
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد اینلاین
نمایش همه دیدگاه ها
0
فکر شما را دوست دارم ، لطفا نظر دهیدx
()
x